Dospělí

Jestliže jste se dostali až sem, pak pravděpodobně máte se sebou nějaké úmysly. Třeba byste rádi udělali něco konkrétního pro sebe nebo pro druhé. Chcete se například zorientovat ve své osobnosti a jejím potenciálu, nebo vám vadí nepohoda, napětí, úzkost, strach. Můžete se chtít zbavit nějaké své závislosti, která vám již příliš mluví do života. Nebo chcete jen vyřešit rodinnou nebo partnerskou krizi. Také na sobě můžete pociťovat prvky deprese, fobie či nových, neznámých pocitů, jež vás ohrožují.

Všechny životní změny s sebou nesou menší nebo větší stres. Již změna počtu scházejících se rodinných příslušníků či změna obvyklého způsobu rekreace v sobě skrývají zátěž pro organizmus. Manželské hádky, změna pracovních návyků, nemoc, úmrtí blízkého člověka, nepřiměřená odpovědnost apod., však mohou po delší době způsobit těžké chronické choroby.

A tak je někdy lepší zapátrat na tom správném místě.

Dosáhneme-li opět své duševní rovnováhy, znamená to bezprostřední přínos nejen pro nás, ale i pro členy rodiny, spolupracovníky, přátele.
Je ranní erekce i něco víc?

Malé zastavení u fyziologických procesů

Fyziologických teorií se nabízí hned několik. Třeba tato:

Video: Proč mají muži ranní erekci? https://www.youtube.com/watch?v=Qd-dbXsgQ2c

Co nám vlastně video o ranní erekci říká?

Že během spánkové REM fáze, ve které nastává probuzení nejčastěji, se nevyplavuje hormon noradrenalin, a tudíž nehlídá naše topořivá tělíska, aby zůstala neztopořená.

Dobře, ale co dál?

Je vytvořeno mnoho teorií na to, co se ve spánku jednu celou třetinu života děje a také mnoho teorií, proč se u mužů objevuje pravidelná ranní erekce. Neoddiskutovatelné je, že tělo regeneruje, v mládí dokonce ve spánku roste. Dále šetří energii a podporuje rozumové a paměťové funkce. Co se pak týká hormonů, včetně testosteronu a zmíněného noradrenalinu, vědci zkoumají, jak je člověk ve spánku jedněmi hormony ovlivňován a na druhé straně, jak svým spánkem na produkci dalších hormonů působí.

Erekce nejenom ranní

I když zvýšená hladina mužského hormonu testosteronu dosahuje vrcholu v ranních hodinách, penis se pravidelně zvedá několikrát během noci současně s tím, jak se střídají spánkové fáze. Srdce bije pomalu, svalstvo je uvolněné, krevní tlak nízký, trávení pracuje jak má. Tělo, jako by procvičovalo a posilovalo svaly mužského údu. Takové pravidelné cvičení, dalo by se říct.

Tuto úvahu o ranní erekci podporuje i ontogenetická teorie, která praví, že v REM spánku organismus trénuje pohybové vzorce, které má člověk geneticky dané, a které pak potřebuje provozovat okamžitě bez dlouhého nacvičování.

K čemu všemu se tedy ranní ztopoření hodí

Muži vědí své a spíše než vztyčený penis, by je vyburcovalo ráno bez erekce. Padla by na ně obava o jejich sexuální funkce, o zdraví.

Ranní erekce, jako normální tělesná reakce je nechává v tomto směru klidnými. Vše je tak, jak má být. Cítí se odpočatí a plni síly, kterou jim darovala příroda na plození dětí, a jak dále uvidíme, dokonce i na udržení rodinného svazku. Jejich ranní touhou je přirozeně žena.

Co všechno s mužem udělá takové ranní milování?

V prvé řadě nastartuje metabolismus, nabije energií, a to na docela dlouhou dobu. A nejen to. Díky vyloučeným endorfinům se dostaví pocit štěstí. Dokonce i imunitní systém se stane odolnějším, jak zjistila doktorka Debby Herbenicková, srovnáváním hladin imunoglobulinu IgA.

A co žena?

Ženu partnerku ranní erekce nepřekvapí. Ovšem zůstat jen u toho, by bylo škoda. Ano, žena po ránu pokukuje spíš po koupelně, kartáčku na zuby, hřebenu, oblíbeném krému a parfému a v hlavě řeší, co dnes  na sebe. I jí by se ovšem hodilo po ránu více bezprostřednosti. Totiž nejen mužům prospívá ranní sex, dělá zdravotně dobře i ženám, a co je nejdůležitější, oba partneři po něm zahájí svůj pracovní den více stmelení, více upevnění, více šťastní.

Oxytocin, hormon lásky a důvěry

Oxytocin se uvolňuje během orgasmu v několikanásobně vyšším množství a záběr jeho působení je široký. Ovlivňuje mnoho tělesných procesů. Na tomto místě nás vak zajímá jeho vliv na sociální chování, rodičovské chování, na stres. Tedy na to, jak pomáhá při vytváření partnerských svazků. Sexuálním partnerům skutečně pomáhá. Navozuje hlubší pocity intimity, podporuje důvěru a empatii.

Jen na okraj, oxytocin je tak vlivným hormonem, že prokazatelně ovlivňuje i vznik a léčení některých zhoubných nádorů.

Neříká si ranní ztopoření třeba i o tento hormon?

Ranní erekce je tu pro oba

Ranní erekce u muže promlouvá k muži i k ženě. Jejím vyjádřením určitě nebude jen hurá do toho a rychle od toho. Po milostných hrátkách se mění nejen vnímání partnera, ale potažmo i pohled na širší okolí.

Podle názoru týmu Amandy Denesové z University of Connecticut je tu ještě jedna věc. Zvýšená hladina oxytocinu významně zvyšuje pocity bezpečí. Proto jsou po orgasmu k sobě partneři otevřenější a jsou schopni říkat i věci, na které si před tím netroufli.

Zajímavý důkaz působení oxytocinu

Endokrinoložka Sue Carterová zkoumala mozek hrabošů polních. Zajímala ji příčina jejich neobvyklé partnerské věrnosti. Když během výzkumu došlo k řízenému zablokování jejich oxytocinových receptorů, hraboši změnili své chování. Místo společné péče o potomstvo se mezi sebou začali libovolně pářit a přestali vytvářet pevná pouta.

Spojení muže a ženy na začátku dne může mít svůj hlubší význam

Je zdrojem příjemných pocitů fyzických i psychických. Je zdrojem informace, která říká: dnes to spolu zvládneme, jsme na to dva a dostatečně ve formě.

K základním úkolům muže a ženy patří totiž přivést na svět děti. Navzdory nepohodě, nedostatku příležitostí, boje o přežití. A to musí být krásné, protože to další, o těhotenství a dětech, je už z úplně jiného soudku.

Když erekce stávkuje

Sexuální funkčnost je pro všechny muže naprosto základní téma. Pokud slábne nebo dokonce mizí, pociťují to jako katastrofu. Na druhé straně není třeba brát si krále Šalamouna, který musel permanentně obšťastňovat svých sedm set manželek a tři sta konkubín, za nedostižný vzor. Jedenkrát týdně je totiž podle některých výzkumů optimální.

Naštěstí jde nedostatečné ztopoření často ruku v ruce s faktory, které muž dokáže ovlivnit. Podle androloga Karla Kočího je obvykle na vině špatná až mizerná životospráva. Takže stačí chtít.

Jak dostat svůj penis opět do kondice

Urolog Darius Paduch z Weill Cornell Medicine v New Yorku zaznamenal mnoho případů, kdy pánové změnili svůj životní styl a do tří let se jim pokles sexuální funkce upravil. Tito muži nedělali nic mimořádného. K jejich snaze patřila změna jídelníčku za účelem snížení hmotnosti a snížení hladiny cholesterolu. Rovněž si zajistili možnost vydatného spánku a odpočinku. Fyzickou aktivitou pak zvyšovali svoji hladinu testosteronu. Co se týká alkoholu, omezili jeho vysoký přísun.

Rytmický model

Neurolog a univerzitní profesor Adam Safron přišel se zajímavým funkčním vzorcem: rytmus ovlivňuje činnost mozku.

Jeho sexuální model lze přirovnat k poslechu hudby, když se k ní mozek přidá, jakoby zpíval s ní. Při sexu je to podobné. Mozek zúčastněně reaguje na rytmus sexuální aktivity a synchronizuje se s jejím rytmem. Ostatní podněty jsou potlačeny a mysl se dostává do stavu vytržení, které vede k orgasmu.

Profesor Safron je přesvědčen, že pokud se lidé při sexu zaměří na jeho rytmický aspekt, mohou tak zlepšit svůj sexuální život.

Poněkud odvážný závěr

A tak nakonec, po složitých a nákladných vědeckých experimentech, dochází moderní věda k poznání, že láska, vzájemné dotyky, mazlení a objímání nejsou jen pro přechodné potěšení. Významně pomáhají udržovat zdraví, vytvářet kvalitní partnerské vztahy, zachovávat stabilitu rodiny a zajišťovat hladké fungování celé lidské společnosti vůbec.

Takže pohled na ranní erekci, jako na impuls, který by nás k těmto hodnotám přiblížil, není zase tak od věci.